1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

TEST | BBčka BB King

 

BB King Test


Našu ponuku Bbčiek sme pre Vás v Muničáku nedávno rozšírili o novinku značky BB King. Jedná sa o ekonomicky najdostupnejšie Bbčka v našej ponuke. Ich zaradením do našej ponuky Vám chceme ponúknuť dobrý pomer ceny a kvality. Avšak kvalita sa nedá posúdiť len tak od oka a tak sme sa v Muničáku rozhodli, že BB King pre Vás otestujeme. Do nášho testu sme vybrali jednu z najpoužívanejších hmotností airsoftových BB guličiek a to 0,25g.


Prvé dojmy


Obal nepôsobí proti Bbčkám iných výrobcov nijak výnimočne či okázalo. Jedná sa o klasický uzatvárateľný obal s jednoduchým dizajnom. Ak ste zvyknutý na Bbčká od BLS či King Arms, čaká Vás po otvorení obalu prekvapenie. Nie prekvapenie pre Vaše oči, ale pre Váš nos. BB King sa totiž vyznačujú vcelku výrazným chemickým zápachom. Nie je to však nič z čoho by Vám začali slziť oči. Po otvorení Bbčiek sa naviac po určitom nie príliš dlhom čase takmer stratí, alebo aspoň výrazne zoslabne. Vôňa však nie je to, čo by rozhodovalo o kvalite streliva.
Prvý pohľad na BB King guličky zblízka na nás pôsobí , akoby mali BB King o čosi jemnejší a hladší povrch než BLS. Ako tak berieme do rúk z balíka ďalšie a ďalšie BB King, potvrdzuje sa nám to. Na dotyk pôsobia o niečo mastnejšie než BLS. Zhruba rovnako „mastno“ ako King Arms.
Ponúkame Vám porovnávaciu fotografiu Bbčiek. Od každého výrobcu tri náhodne vybraté Bbčka z čerstvo otvoreného balenia. Vľavo BB King, v strede King Arms, vpravo BLS.

bb king bls king arms

Bližší pohľad na BBčka. Na prvý pohľad, drobné rozdiely odhalí len bystré oko. Zľava BB King, King Arms, BLS.


Meranie


Bbčka od BB King sa nevyhli meraniu rozmerov. I keď výrobca uvádza rozmer 5,95 +/- 0,01 mm, my sme reálne namerali priemer 5,93 mm. Rovnaký priemer sme namerali i u King Arms a BLS.
Merali sme i presnú váhu Bbčiek. Tu sú výsledky:
- BLS: 0,252 g
- BB King: 0,256 g
- King Arms: 0,256g

A ako po mesiaci od otvorenia? Občas panujú obavy z takzvaného „nafúknutia sa“ Bbčiek avšak naše merania guličiek ukázali po mesiaci nasledovné:
- BLS - 5,93 mm
- BB King - 5,93 mm
- King Arms - 5,93 mm

Po mesiaci ponechania v otvorenom priestore sa teda v testovanej várke Bbčiek neudiala žiadna zmena v ich rozmeroch.

Streľba


Streľba na terč sa konala na vzdialenosť 10 metrov. Prvé prišli na rad King Arms. Zásahy v terči sa nachádzajú v rozptyle 15 cm. BB lietajú rovnomerne, avšak máloktorá na rovnaké miesto.
Použitá zbraň: CYMA 40H s nameranou úsťovou rýchlosťou 430 FPS (s použitím BB s váhou 0,2 g) so základnou hlavňou.  

terc

King Arms 0,25 g na 10 metrov.

Druhé v poradí sú BLS. Rozptyl je zhruba 10 cm. Vidieť, že pri BLS zaberá viac Hop-up , čo je badať na vyššom umiestnení zásahov.

terc

BLS 0,25 g na 10 metrov.

A nakoniec BB King. Rozptyl zhruba 15 cm. Je vidieť, že hladký povrch BB King pôsobí menej na Hop – vidieť, že zásahy sú umiestnené nižšie.

terc
 
BB King 0,25 g na 10 metrov.

Skúsili sme si i streľbu na siluetový terč. Použitá zbraň : Specna Arms – B01 HT v základe, bez akýchkoľvek úprav. Úsťová rýchlosť  je 410 ( s použitím BB s gramážou 0,2 g).

terc

Na 10 metrov by to kozliatko prežilo, avšak bez ucha .....

terc

Pri streľbe na 15 metrov by už ale malo nebohé kozliatko vážnejšie zranenie ...


Záverom 

 
Čo teda povedať na záver? Pri streľbe s BB King sa guličky v zásobníkoch nezasekávali. Chod zbrane i podávanie guličiek boli v normále, rovnako ako vypustenie zásobníka. Taktiež nedošlo k ich „nafúknutiu“ ani po mesačnom pobyte v otvorenom priestore (i po tomto boli stále schopné kvalitnej streľby). BB King sú zaujímavou alternatívou ku zaužívaným značkám, ktorá však ponúka kvalitu za ešte nižšiu cenu. Práve cena robí z BB King vďaka dobrému pomeru ceny a kvality zaujímavú voľbu nielen pre začínajúcich hráčov airsoftu.

 

 

 

Predstavenie nožov M-Tech


M-Tech je americkým výrobcom nožov, ale i sekier, mačiet a iných rezných nástrojov. Všetky nástroje sú navrhované v U.S.A., avšak výroba prebieha v Číne, čím sa zabezpečujú nižšie výrobné náklady, vďaka čomu sú výrobky M-Tech cenovo dostupné pre každého. Výroba naviac podlieha prísnej výstupnej kontrole, aby sa zamedzilo preniknutiu chybných kúskov na trh. M-Tech spadá pod známu firmu orientujúcu sa na výrobu nožov a to Master Cutlery.


mtech 1


Oceľ

Najčastejšou oceľou používanou u nožov M-Tech je typ 440A. Jedná sa o nerezovú oceľ s ľahkou brúsiteľnosťou a vysokou odolnosťou voči korózii.
Druhým typom ocele je 440C. Tá sa tak isto vyznačuje vysokou odolnosťou voči korózii, no má vyšší obsah uhlíka než 440A, čo jej zabezpečuje vyššiu odolnosť pri záťaži noža a dlhšiu výdrž ostrosti. Túto oceľ používa M-Tech u nožov vyššej triedy. Na čepeliach niektorých modelov sa používa ochranné čiernenie ale i „StoneWash“ (doslova kamenný kúpeľ, ktorý robí čepeľ matnejšou, bez odleskov svetla a zároveň chráni čepeľ pred škrabancami).


mtech 2Tactical Karambit s oceľou 440C, úpravou StoneWash a črienkami z G-10.

 

Zatváracie nože

Tu je ponuka nesmierne rôznorodá. M-Tech ponúka zatváracie nože rôznych veľkostí i prevedení s použitím viacerých druhov materiálov. Najčastejšia oceľ u zatváracích nožov M-Tech je 440A. Na rukoväte sa používa širší sortiment materiálov ako drevo, hliník či plast no na niektorých modeloch je dokonca použitý materiál G-10 (vysokotlaký laminát vystužený sklenenými vláknami, vyznačujúci sa vysokou mechanickou odolnosťou)  bežný skôr u nožov vyšších cenových kategórií. Použitý typ poistky je najčastejšie takzvaný linerlock. Jedná sa o kovový list vložený do rukoväte noža, ktorý sa pri otvorený noža ohne do strany a zablokuje pohyb čepele. Následným posunutím listu do opačnej strany je potom možné nôž uzavrieť. Jedná sa o spoľahlivú a dnes štandardnú poistku akú používajú aj výrobcovia s omnoho vyššími cenami svojich nožov. Je kompromisom medzi odolnosťou a jednoduchosťou ovládania, keďže umožňuje ľahké ovládanie jednou rukou. Na niektorých nožoch M-Tech nájdeme i chrbtovú poistku „backlock“, ktorá je síce určená na zatváranie oboma rukami, avšak na oplátku Vám ponúka vyššiu pevnosť. V ponuke zatváracích nožov sa nachádzajú aj nože s asistenciou, tzv. „vyskakovačky“.


mtech 3Dvojica maskovaných zatvárakov. Lovecký Double CamoBacklock s dvoma čepeľami a Jungle Camo Linerlock Bullet.


Pevné nože

M-Tech ponúka široké spektrum nožov s pevnou čepeľou. Opäť rôzne veľkosti, prevedenia a tvary. Použitá oceľ je najčastejšie znova nerezová klasika 440A, poprípade 440C. Púzdra v závislosti od typu noža nylonové, alebo kydexové (ľahkotvarovateľný no zároveň odolný materiál na báze kompozitu plastov). Rukoväte používajú kvalitné materiály ako už spomínaný vysokotlaký laminát G-10, tvrdenú gumu, paracordový oplet a v ponuke sú dokonca i modely s vrstvenou kožou.


mtech 4Nôž s asistenciou – vyskaková Rapid Rescue s rezačom bezpečnostných pásov a rozbíjačom na sklo.

mtech 5
Dýka M-Tech 2002 – vhodná nielen ako záložný nôž do čižmy.

mtech 6
Šikovný karambit kompaktných rozmerov pre nosenie na krku – „Neck Knife".

mtech 7
M-Tech ponúka široký výber karambitov.


Ďalšie typy

V ponuke sú aj nástroje na sekanie a vrhanie. Nájdete tu sekerky a tomahawky v klasickom i modernom prevedení, ale i mačety, vrátane dnes tak populárneho prevedenia kukri. Najčastejšie používaná oceľ u týchto modelov je klasická nerezová oceľ 440A. Na rukovätiach sa pri týchto typoch najčastejšie používa guma (ideálna pre tlmenie otrasov) či oplet z paracord šnúry, no nájdete tu dokonca i klasiku akou je drevo.

mtech 8
Dvojica kukri od M-Tech.

mtech 9
Taktická sekera M-Techu.

Recenzia: Nože Glock FM 78 a FM 81

Rakúska firma Glock je známa najmä výrobou odolných pištolí známych po celom svete. No menej známym faktom je, že firma Glock vyrábala nože ešte pred spustením výroby svojich legendárnych pištolí. Nôž Glock FM 78 a jeho neskoršia verzia s pílkou na chrbáte čepele bol vyvinutý v spolupráci so špeciálnymi jednotkami rakúskej armády. Požiadavkou bolo vyrobiť univerzálny a cenovo dostupný nôž s vysokou odolnosťou voči hrubému zaťaženiu. Vznikol tak Glock FM 78 známy aj ako Feldmesser 78 (odtiaľ skratka FM, 78 je zas odkazom na rok skonštruovania noža). V roku 1981 Glock prišiel s verziou s pílkou na čepeli, známou ako Glock FM 81 či Feldmesser 81. V súčasnosti výrobca model FM 81 predáva aj pod označením "Survival knife". Obe verzie sú používané armádami i špeciálnymi jednotkami po celom svete, vrátane legendárnej nemeckej GSG-9.

Čepeľ noža je vyrobená z uhlíkovej pružinovej ocele. Dĺžka čepele je 16,5cm, šírka čepele je slušných 5mm. Celková dĺžka noža je 29cm. Staršie modely nožov Glock mali čepeľ zakalenú na 50 HRC. V súčasnosti sú všetky kalené na vyššiu tvrdosť a to 55 HRC, čo zabezpečuje o niečo lepšie držanie ostria pri zachovaní ľahkosti brúsenia. Fosfátovaná čepeľ je potiahnutá čiernou vrstvou chrániacou nôž proti korózii. Váha modelu FM 78 je 206 gramov, váha modelu FM 81 je zanedbateľne nižšia: 203gramov.

Nôž je dodávaný spolu s odolným polymérovým púzdrom. To je rovnako ako rukoväť noža vyrobené z rovnakého polyméru aký Glock používa pri výrobe svojich pištolí. Nože sa vyrábajú v troch farebných prevedeniach: olivová, čierna a piesková.

Poďme už ale od suchých faktov k samotnému používaniu noža. Než som sa dostal ku Glocku, používal som menší vreckový nôž, no časom som zistil, že jednoducho malý nôž nie vždy postačuje a niekedy by sa hodilo skôr niečo väčšie a odolnejšie. Hľadal som teda odolný nôž na potulky prírodou. Nôž, na ktorý sa budem môcť spoľahnúť v každej situácii. Nôž, ktorý ma nesklame a bude schopný niečo vydržať, no zároveň nôž, kvôli ktorému sa mi nespraví v peňaženke vánok. Na prvý pohľad sa tieto dve požiadavky vylučujú, no predsa len sa našla výnimka. A to Glock FM  81.

Nôž na mňa po rozbalení zapôsobil svojou vyváženosťou a ľahkosťou. Napriek uvádzanej váhe som predsa len čakal pocitovo väčšiu váhu. Čepeľ je od výroby okrem čiernej vrstvy potiahnutá aj ochrannou vrstvou oleja proti korózii. Odporúčam teda nôž pred použitím na potraviny očistiť. Nabrúsenie noža bolo celkom slušné, no nebola to ostrosť pri ktorej by lietali chlpy z rúk. Rukoväť napriek svojmu guľatému tvaru sadla vcelku pohodlne do rúk. Púzdro noža sa nasádza na opasok netradičným spôsobom. Prevlek pre opasok je potrebné povytiahnuť a vyhnúť do strany, čím sa uvoľní spojovací systém. Z tohto som mal spočiatku celkom obavy, keďže pri tom dochádza k fyzickému namáhaniu polyméru. Avšak po 5 rokoch používania tento systém stále funguje ako má a plast nenesie žiadne známky námahy či opotrebovania. Jednoducho, plast alá Glock. Prevlek pre opasok má naviac v sebe zakomponovaný zúbok, ktorý sa po nasadení „zahryzne“ do opasku, vďaka čomu nôž drží na opasku ešte pevnejšie. Tento systém upevnenia noža na opasok či inú časť výstroje umožňuje nasadiť alebo zložiť púzdro bez potreby rozopnutia opasku. Nôž je v púzdre istený poistkou, ktorá sa pri vložení noža do púzdra zacvakne do preliačinky za záštitou noža. Spodná časť púzdra je opatrená otvorom pre odtok, ktorý umožňuje lepšie čistenie púzdra vodou. V spodnej časti sa tak isto nachádza očko na prevlečenie povrazu.

V spodnej časti rukoväte sa pôvodne nachádzala záslepka, po ktorej odstránení sa sprístupní drobný „úložný priestor“ i dierky pre prevlečenie šnúry. Na paracord ale zabudnite, jednoducho sa do dierok nevojde.

Čítať ďalej...

Recenzia taktickej obuvi BATES DELTA-8 GORE-TEX® SIDE ZIP, Mod 2368

Ak nepatríte k fanúšikom dolámaných kostí, pľuzgierov, bolestí kĺbov alebo omamných výparov po niekoľkohodinovom nosení obuvi, tak by sme Vám radi predstavili jeden z modelov taktickej obuvi od americkej firmy Bates.

Tento spočiatku malý výrobca obuvi pre armádu sa pod vplyvom obrovskej popularity stal zásobovateľom elitných vojenských zložiek a poriadkových jednotiek vo vyše 50tich krajinách sveta na štyroch kontinentoch. V súčasnosti si môže nechať hýčkať nohy touto kvalitnou a komfotnou obuvou každý, pretože je teraz dostupná už aj na pultoch v predajniach Muničák a za veľmi priaznivé ceny.

Dnes si predstavíme topánky BATES zo série  DELTA-8 GORE-TEX® SIDE ZIP a to konkrétne model 2368.

Čítať ďalej...

Šokujúce výsledky testu bezpečnosti sieťovaných masiek.

MUNIČÁK pre Vás otestoval viacero typov "sieťovavých masiek" predávaných v airsoftových obchodoch a výsledky dopadli desivo. Mnoho z Vás používa pri airsofte ako ochranu očí práve typy ktoré spoznáte podľa toho že "sieťka" je tvorená tenkým perforovaným plechom.

Nebuďte ľahostajný k svojmu zdraviu, máte len jedny oči!!! Skoro každý airsoftový obchod na Slovensku, v Česku, Poľsku ponúka túto NEFUNKČNÚ "ochranu" a dobre vie aké nebezpečné tieto masky či okuliare sú. MUNIČÁK je tu pre Vás od roku 2000 a NIKDY nehazardoval s vašim zdravím. Každý náš produkt je testovaný na funkčnosť a nikdy sa nedostane na pulty ak nevyhovuje herným požiadavkám.

Čítať ďalej...

RAZENIE ŠTÍTKOV

 

NAJNIŽŠIA CENA V SR

Muničák Vám dáva
REÁLNU GARANCIU
NAJNIŽŠEJ CENY

PRE VIAC INFO KLIKNITE SEM

AIRSOFTOVÉ HRY ZÁPAD

MUNIČÁK BLOG

PARTNERI